آشنائی با منابع اطلاعاتی در زمینه طب و دین

یکی از مشکلات پیش روی  محققین ، شناسایی  و مكان‌یابی اطلاعات و مقالات موجود از طریق منابع کتابخانه ای و پایگاه‌های داده و منابع اینترنتی است لذا امید می رود  معرفی سه منبع مهم در زمینه طب و دین بتواند کمک قابل ملاحظه ای در رفع این مشکل و دسترسی بهتر و بیشتر به اطلاعات موجود دراین حوزه باشد .


1-  کتاب شناسی طب اسلامی

محمدی، آذر در مقاله ای تحت عنوان کتاب شناسی طب اسلامی در  مجله پژوهش و حوزه ( بهار و تابستان 1383 - شماره 17 و 18 ) اقدام به معرفی  394 عنوان کتاب مرتبط با طب اسلامی نموده است وی در بخشی ار این مقاله اظهار نموده است :

هدف عمده کتاب‏شناسی، گردآوری اطلاعات موجود منابع و سامان بخشیدن به آنها جهت اطلاع‏رسانی مطلوب برای مخاطبان می‏باشد.

آنچه در این کتاب‏شناسی ارائه می‏گردد، حاصل کوششی است که به عنوان یک طرح جامع درصدد جمع‏آوری آثاری است که در حوزه طب و دین عرضه گردیده تا بتوان ضمن ایجاد یک نظام اطلاع‏رسانی شایسته، نیازهای اولیه پژوهشگران و سایر علاقه‏مندان را برآورده سازد و بر غنای پژوهش در این حوزه خاص بیفزاید."

در این مقاله عناوین کتب مرتبط با طب اسلامی به شرح زیر دسته بندی شده اند . عدد داخل پرانتز نشان دهنده تعداد عنوان کتاب معرفی شده، می باشد.

کلیات (105 عنوان ) – احکام پزشکی (46 عنوان )- اخلاق پزشکی (18 عنوان )- بهداشت و سلامتی (40 عنوان ) – تاریخ پزشکی (70 عنوان ) – تغذیه (20 عنوان ) – درمان (47 عنوان ) – روان شناسی و روان پزشکی ( 31 عنوان ) – گیاه درمانی ( 17 عنوان ) 


پژوهشگران عزیز میتوانند برای دستیابی به مقاله فوق به آدرس زیر مراجعه فرمایند :     

http://www.noormags.com/view/Magazine/ViewPages.aspx?ArticleId=9948


2- یک صد طرح تحقیقاتی، پایان نامه و مقاله مرتبط با طب و دین

اگر تمایل دارید ، بدانید درزمینه طب و دین چه پژوهش هائی انجام شده است می توانید با مراجعه به مجله  پژوهش و حوزه ( بهار و تابستان 1383 - شماره 17 و 18 ) به مقاله ای تحت عنوان " معرفی اجمالی یک صد طرح تحقیقاتی، پایان نامه و مقاله مرتبط با طب و دین " رجوع کنید در این مقاله شما ضمن آشنائی با عناوین یکصد پژوهش در زمینه های مرتبط با طب و دین ، می توانید از زمان و مکان طرح ها و مجریان آنها اطلاع یابید علاوه براین چکیده برخی ازمقالات نیز قابل دسترسی است .


پژوهشگران عزیز میتوانند برای دستیابی به مقاله فوق به آدرس زیر مراجعه فرمایند:      

http://www.noormags.com/view/Magazine/ViewPages.aspx?ArticleId=9949


3- معرفی پایگاه اطلاعاتی طب مکمل و جایگزین :

طب مکمل و جای گزین به هر روش درمانی که خارج از محدوده ی روش های درمانی پزشکی جدید باشد ، گفته می شود این طب هومیوپاتی ، پزشکی گیاهی و درمان های طبیعی را دربر می گیرد .از سوی دیگر محققان و کاربران برای یافتن اطلاعات موردنیاز در شبکه ی گسترده اینترنت ، بایستی ازابزارهای مناسب استفاده  نمایند یکی ازاین ابزار موتورهای جستجوی هستند. پژوهشگران با دانستن امکانات و محدودیت های موتورهای جستجو می توانند به نتایج بهتر و اطلاعات دقیق تری دسترسی پیدا کنند.


"CAMBASE  " یک موتورجستجوی مجازی است که با تکنولوژی بازیابی مدرن "XML" پایه گذاری شده است و کاربران را قادر می سازد که به آسانی متون پزشکی مکمل و جای گزین را در منابع مختلف پیدا نمایند.


پژوهشگران عزیز میتوانند برای دستیابی به اطلاعات بیشتر درباره این موتورجستجو همچنین آشنائی با تاریخچه ، ویژگی ها  ، دامنه و پوشش موضوعی  "CAMBASE  "   به آدرس زیر مراجعه فرمایند :


مجله کتاب ماه علوم و فنون ( مهر 1387 - شماره 106 ) – مقاله پایگاه اطلاعاتی طب مکمل و جایگزین

http://www.noormags.com/view/Magazine/ViewPages.aspx?ArticleId=9949